مسیر سبز گمرکی برای قطعاتی که از طرف خودروسازها اظهار شود

قطعه نیوز: معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در واکنش به دپوی قطعات یدکی در بنادر و اماکن گمرکی اظهار کرد: «مسئولیت گمرک پس از اظهار کالا شروع می‌شود و لوازم یدکی اگر به وسیله خودروسازها ثبت سفارش شده باشد در مسیر سبز تعریف و بلافاصله ترخیص می‌شوند.»

به گزارش قطعه نیوز به نقل از روابط عمومی گمرک ایران، مهرداد ارونقی با اشاره به اینکه این کالاها مشکل دریافت کد رهگیری بانک و اسناد خرید را از فروشنده دارند؛ گفت: «قطعات یدکی دپو شده مشکل دریافت اسناد بانکی و کد رهگیری بانک را دارند و به گمرک اظهار نشده اند و تا زمانی که کالای وارداتی به گمرک اظهار نشود امکان انجام تشریفات گمرکی وجود ندارد.»

وی با بیان اینکه یکی از مواردی که می‌تواند ترخیص کالا را به درازا بکشاند نداشتن مجوزهای قانونی است، تاکید کرد: «گمرک مسئول اخذ مجوزهای قانونی مطابق با قوانین و مقررات است و ممکن است صدور این مجوزها از سوی سایر دستگاه‌ها چند روز زمان ببرد. گمرک تا مجوز را به صورت سیستمی دریافت نکند اجازه ترخیص نمی‌دهد.»

ارونقی به کمبود نقدینگی صاحبان کالا به عنوان علت دیگر ترخیص نشدن کالا اشاره کرد و افزود: «به محض پرداخت الکترونیکی وجوه گمرک پروانه الکترونیکی ترخیص کالا صادر می‌شود. طبق ماده ۳۸ قانون گمرک از لحظه اظهار نامه صاحبان کالا تا ترخیص کالا گمرک مسئول بررسی آن است که تاکنون مشکل گمرکی جهت ترخیص قطعات یدکی از گمرکات گزارش نشده و صرفا مشکلات مربوط به دریافت اسناد بانکی و ثبت سفارش است.»

مهرداد جمال ارونقی درباره مشکل ترخیص نشدن لوازم یدکی واحدهای تولیدی نیز گفت: «سیاست‌های اتخاذ شده وزارت صمت ارتباطی با گمرک ندارد. تا زمانی که کالای وارداتی به گمرک اظهار نشده است، گمرک پاسخگو نیست و امکان انجام تشریفات گمرکی وجود ندارد.»

به گفته وی، تشریفات گمرکی چنانچه با مشکل قانونی و بانکی مواجه نشود گمرک با ارائه تسهیلات ترخیص کالا را به صورت درصدی انجام می‌دهد  و ترخیص کالا طولانی نخواهد شد.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران به کنترل سیستم ثبت سفارش اشاره کرد و خاطرنشان کرد: «مشکل اصلی مجوز ورود کالا و ثبت سفارش است. برخی کالاهای وارداتی در مناطق آزاد و گمرک آورده می‌شد و سپس ثبت‌سفارش صورت می‌گیرد. یکی از دلایل دپو شدن کالا در گمرک دیر ثبت شدن مجوز ورود کالا در بخش ثبت سفارش جهت اظهار نامه آن به گمرک است که تشریفات ثبت سفارش آن در صنعت ، معدن و تجارت انجام نشده است و امکان اظهار کالا به گمرک وجود ندارد.»

ارونقی از تسهیلات گمرگ برای ترخیص کالا گفت و شرط استفاده از آن را در قدم اول اظهار نامه صاحبان کالا عنوان کرد و افزود: «گمرک از لحظه‌ای که کالابه گمرک اظهار شود می‌تواند برای ترخیص آن کمک کند و تسهیلاتی قائل شود.»

ارونقی با بیان اینکه برخی اظهارنامه‌ها که مشکل قانونی ندارند بلافاصله ترخیص می‌شوند، اظهار کرد:‌ «اما برخی به دلیل پرداخت نکردن حقوق گمرکی و نقدینگی دپو می‌شوند. لوازم یدکی اگر به وسیله خودروسازها ثبت سفارش شده باشد در مسیر سبز تعریف می‌شود و بلافاصله ترخیص می‌شوند.»

به گفته معاون فنی گمرک، واحدهای تولیدی که به علت کمبود نقدینگی نتوانند کالای خود را ترخیص کنند می‌توانند به صورت نسیه و درصدی کالای خود را ترخیص کنند یا از ضمانت نامه بانکی استفاده کنند.

وی با تاکید بر اینکه هرگونه کمک گمرک پس از اظهارنامه کالا به گمرک صورت می‌گیرد، گفت: «اگر کالایی در مسیر سبز و دارای مجوزهای قانونی است در کمترین زمان کالا ترخیص می‌شود. فرایند ترخیص کالا شبانه‌روزی است. چنانچه واردکنندگان کالا شرایط ترخیص کالا را رعایت کنند برای ترخیص کالا فقط چند ساعت وقت لازم است.»

ارونقی با بیان اینکه زمان ترخیص کالا در گمرک از مسیر سبز جز چند ساعت طول نخواهد کشید، تاکید کرد: «تمام اقلامی که به گمرک اظهار می‌شوند در سه مسیر سبز، زرد و قرمز تعریف می‌شوند. به این ترتیب اقلام اساسی و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی در مسیر سبز اظهار نامه تعریف می‌شود. بنابراین تشریفات آنها در خروج گمرکات و به صورت شبانه‌روزی انجام می‌شود.»

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.