بازی مرگبار برخی رانندگان با نصب سیلندر گاز مایع در خودرو/ ثبت‌نام متقاضیان گازسوز کردن خودروها ادامه دارد

قطعه نیوز:  با وجود آن‌که ثبت‌نام متقاضیان گازسوز کردن خودروها در استان مرکزی ادامه دارد اما متأسفانه برخی رانندگان همچنان از سیلندرهای غیرمجاز گاز مایع استفاده می‌کنند.

پس از افزایش قیمت بنزین استفاده از گازمایع (LPG) نیز افزایش پیدا کرد و شاهد صف‌های طولانی برای استفاده از این سوخت بوده‌ایم اما استفاده از این گاز به عنوان سوخت خودرو حادثه‌آفرین و غیرایمن است؛ شاید استفاده از گاز مایع برای مردم به صرفه باشد اما به‌طور قطع خطرهایی آنها را تهدید می‌کند.

استفاده از گاز مایع سیلندری به‌عنوان سوخت مصرفی خودروها گاز بسیار خطرناک است؛ به‌خاطر اینکه سوخت مذکور تنها در جهت استفاده لوازم خانگی بوده و استفاده از آن به‌عنوان سوخت خودروهای شخصی ممکن است منجر به انفجار، آتش‌سوزی و خطرات جبران‌ناپذیر شود.

متاسفانه عده‌ای از مردم به‌خاطر عدم آگاهی از خطرات احتمالی یا موارد اقتصادی به نصب سیلندر گاز مایع اقدام می‌کنند. یکی از شهروندان در این راستا به خبرنگار تسنیم گفت: بعضی اوقات سوار خودروهایی شده‌ام که بوی گاز استشمام شده و پس از پرس‌و‌جو متوجه نصب سیلندرهای گازمایع به صورت غیرمجاز شده‌ام و ترجیح دادم از خودرو پیاده شوم تا حادثه بروز نکند.

برخی رانندگان خودروهای عمومی از افزایش نصب سیلندرهای غیرمجاز گله‌مند بودند و این اقدام قطعاً خطراتی به همراه دارد.

از یک راننده که اقدام به نصب سیلندر غیرمجاز کرده علت این اقدام او را جویا شدیم؛ وی گفت: هزینه دوگانه‌سوز کردن خودرو بالا است و نصب سیلندر به‌صورت غیرمجاز به صرفه‌تر است.

در همین حال حتی برخی شهروندان از سوخت‌گیری خودروها و تجمع بیش از حد در حاشیه شهر گله‌مند بودند و خواستار سازماندهی این امر توسط متولیان مربوطه بوده تا افرادی که در نزدیکی این امکان سکونت دارند حق و حقوق‌شان پایمال نشود.

برخی از راننده‌های خودروهای عمومی نیز از مضرات (CNG) می‌گفتند و ترجیح می‌دادند از گازمایع (LPG) استفاده کنند؛ اما کارشناسان مربوطه استفاده از سیلندرهای گاز مایع را برای چنین وسایل نقلیه‌ای خطرناک می‌دانند و معتقدند در صورت بروز تصادف به‌خاطر مهار نبودن کامل سیلندر احتمال پاره‌شدن شیلنگ و بروز حوداث دلخراش وجود دارد.

در چند سال گذشته شاهد حوادث دلخراش به‌خاطر نصب سیلندرهای غیرمجاز گاز مایع بوده‌ایم و مسئولان مربوطه باید تمهیدات و اقدامات مناسبی در این حوزه داشته باشند.

سعید جمشیدی، مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی استان مرکزی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به خطرات استفاده از گاز مایع اظهارداشت: افرادی که اقدام به نصب سیلندر گاز مایع در خودرو خود کرده‌اند اقدام آنها غیرقانونی و غیراستاندارد است و این امر مورد تایید آتش‌نشانی، استاندارد و سازمان صنعت و معدن نیز نیست.

وی افزود: درصورتی‌که استفاده غیرقانونی از گاز مایع به عنوان سوخت خودروها تداوم پیدا کند قطعا آمار حوادث در این راستا نیز افزایش پیدا می‌کند و خودروهای عمومی به‌صورت رایگان گازسوز می‌شوند.

ثبت نام ۱۵۰۰ متقاضی گازسوز کردن خودرو در استان مرکزی

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی استان مرکزی تصریح کرد: تا کنون یک‌هزار و ۵۰۰ دستگاه خودرو در سطح استان از طریق سامانه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی استان اقدام به ثبت نام کرده‌اند و ۵۵۰ خودروی عمومی گازسوز شده‌اند و هدف از این مهم مدیریت مصرف بهینه و تلاش در حفظ محیط زیست که از خرداد ماه امسال در استان مرکزی آغاز شده و تمامی مراحل برای خودروهای عمومی به‌صورت رایگان است.

جمشیدی ادامه داد: از شنبه ۲۶ مهرماه دوگانه‌سوز کردن خودروهای مسافربرشخصی آغاز شده و افرادی که به‌خاطر مسائل اقتصادی از گاز مایع استفاده می‌کنند می‌توانند از طریق مراجعه به سایت gcr.niopdc.ir  نسبت به دوگانه‌سوز کردن خودرو خود اقدام کنند و تنها ۳۰ درصد از مبلغ را بپردازند.

منبع: تسنیم

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.