ساخت اسکوتر برقی هوشمند برای بازار حمل و نقل در دانشگاه علم و صنعت

قطعه نیوز: میکروموبیلیتی به عنوان یک شیوه حمل و نقل پاک برای فاصله‌های کوتاه به تدریج در حال گسترش و جایگزینی با شیوه های حمل و نقل سنتی در شهرهای بزرگ و پر جمعیت است. میکرومبیلبیتی دسته ای از حالت های حمل و نقل است که توسط وسایل نقلیه بسیار سبک نظیر خودروهای کوچک برقی، اسکوتر برقی، اسکیت برقی‌ و دوچرخه برقی ارائه می شود. وسیله نقلیه الکتریکی که در میکرومیوبیلیتی مورد استفاده قرار می گیرد باید وزنی کمتر از ۵۰۰ کیلوگرم داشته باشد.

امروزه با توجه به چالش های زیست محیطی ناشی از سوخت‌های فسیلی، استفاده از وسایل نقلیه پاک به یک ضرورت اجتناب ناپذیر مبدل شده است. طبق نتایج یک مطالعه پژوهشی که توسط مرکز مک کینزی منتشر شده است، حدود ۶۰ درصد از سفرها که در آنها از خودرو استفاده می‌شود، کمتر از ۸ کیلومتر هستند.

بر این اساس اسکوترهای برقی یکی از انواع وسایل نقلیه مورد توجه در میکروموبیلیتی هستند که با اقبال بی سابقه مردم در سرتاسر جهان قرار گرفته‌اند. رشد قابل توجه استفاده از اسکوترها در مراکز شهرهای پر جمعیت دنیا باعث کاهش استفاده از خودروهای شخصی شده است و همزمان با فرصت های مالی، باعث شده است که خودروسازان جهانی انواع مختلف خدمات میکرومبیلیتی قابلیت سرمایه گذاری داشته باشند.

در این بین شرکت های خودروسازی شناخته شده دنیا مانند پژو و سیات همراه برخی محصولات خودرویی خود، یک اسکوتر برقی عرضه می‌کنند که با برق اتومبیل شارژ می‌شود و برای راننده قابلیت نقل بدون محدودیت شهری فراهم می‌کند.

در ایران نیز با توجه به مشکلات متعدد ناشی از آلودگی هوا در شهرهای پر جمعیت، اسکوترهای برقی می توانند به عنوان راهکار مناسبی برای حمل و نقل شهری پاک مورد استفاده قرار گیرند.

مهندسان و محققان «مرکز شبیه‌سازی و طراحی بهینه خودرو» در دانشگاه علم و صنعت ایران موفق به طراحی و ساخت یک اسکوتر برقی هوشمند با هدف برآوردن نیاز بازار حمل و نقل ایران شده اند.

در این اسکوتر برقی از باتری های لیتیوم یون استفاده شده است و حداکثر سرعت آن ۱۵ کیلومتر بر ساعت است. این اسکوتر قابلیت اتصال به تلفن همراه را دارد و سوئیچ روشن کردن دستگاه، نمایشگر سرعت، نمایشگر سطح شارژ و نمایشگر موقعیت مکانی بر روی یک نرم افزار در تلفن همراه مدیریت می شود.

سازه این اسکوتر نیز از آلومینیوم بوده و با وزن سبک قابلیت تا شدن دارد که حمل و نقل آن را ساده تر می‌کند.

لازم به ذکر است، این اسکوتر که در نمایشگاه «دستاوردهای پژوهشی و فن بازار» امسال در نمایشگاه بین المللی از آن رو نمایی شد با یک بار شارژ قابلیت پیمایش ۶۰ دقیقه را دارد.

نویسنده: نسرین رضایی

لاستیک بارز

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.