نشانه های خرابی کمک فنر چیست؟

قطعه نیوز: ایراد کمک فنرها، از مشکلات شایع در خودرو است که رفع این ایراد، تاثیر قابل توجهی بر سواری و راحتی سرنشینان می گذارد.

کمک فنرها از مهمترین اجزای سیستم تعلیق خودرو به شمار می روند. فنرهای موجود در کمک فنرها با فشرده شدن، ضربه و تکانه های ناشی از ناهمواری های سطح جاده را جذب کرده و مانع آسیب رسیدن به بدنه اصلی خودرو می‌شوند. بازویی درون کمک فنرها وجود دارد که نیروی زیاد ذخیره شده در فنر را آهسته آزاد کرده و از جهش ناگهانی خودرو جلوگیری می کنند.

از نشانه‌های وجود اشکال در سیستم تعلیق می‌توان به نزدیک شدن کف خودرو به موانع خیابان از قبیل سرعت گیر و دست اندازها، شنیده شدن صداهای غیر معمول هنگام عبور از موانع جاده ای، متمایل شدن بیش از حد بدنه خودرو به سمت درونی پیچ در هنگام دور زدن و جهش قسمت جلویی خودرو هنگام ترمزهای ناگهانی، اشاره کرد.

برای جلوگیری از فرسوده شدن زود هنگام کمک فنرها بهتر است از ترمزهای ناگهانی بپرهیزید. آهسته ترمز کردن همچنین می‌أتواند باعث افزایش طول عمر لنت ها شود.

بهتراست خودروی خود را نزد یک مکانیک خبره ببرید تا سیستم تعلیق را در شرایطی که چرخ ها در حال گردش هستند بررسی کند. همچنین یک مکانیک ماهر قادر است نواقص دیگری از قبیل نشت روغن از کمک فنر به دلیل گشاد شدن بوشها، فرسودگی بازو و اثر تو رفتگی ناشی از ضربه را تشخیص داده و در صورت امکان برطرف کند.

با توجه به توصیه های کلی درباره کارکرد کمک فنرها که معمولا توسط فروشنده این قطعات داده می‌شود (مثلا می‌گوید که هر هشت کیلومتر کمک ها باید تعویض شوند) باید در نظر داشت که این معیار نسبی بوده و به نحوه رانندگی شما نیز بستگی دارد. مثلا رانندگی در مسیرهای پر دست انداز و ناهموار و حمل بار سنگین باعث فرسوده شدن سریعتر کمک فنرها شده و در نتیجه کمک فنر ها زودتر باید تعویض شوند.

انواع ایراد در کمک فنر خودرو

اگر کمک فنر نشتی دارد حتما باید کمک فنر تعویض شود. بالا و پایین رفتن خودرو به خصوص اگر جاده ناهموار باشد و یا شیرجه رفتن خودرو در حین ترمزهای شدید ممکن است به دلیل خرابی کمک فنرها باشد.

اگر در سر پیچ، خودرو بیش از حد بپیچد به نحوی که راننده برای کنترل آن باید تلاش بیشتری کند این روند می‌تواند از خرابی کمک فنر باشد.

اگر چرخها روی جاده بلغزند و یا بالا و پایین روند ممکن است از فرسودگی فنرها و کمک ها باشد. اگر خودرو روی جاده حالت بی ثباتی پیدا کند ممکن است از فرسودگی از کمک فنرها باشد. این امر ایمنی اتومبیل را شدیدا تهدید می‌کند.

اگر بوش های محل نصب کمک فنر ترک خوردگی و یا تغییر شکل داده اند باعث سرو صدا در سیستم تعلیق به خصوص در موقع شتاب گرفتن، ترمز کردن و یا عبور از ناهمواری های سطح جاده می‌شود. بنابراین هرچه زودتر باید نسبت به تعویض بوشها اقدام شود. در غیر این صورت ایمنی خودرو به شدت کاهش پیدا می‌کند.

بارکردن خودرو بیش از ظرفیت آن عامل مهمی در ضیعف شدن سیستم تعلیق از جمله کمک فنرها می‌شود. به خصوص زمانی که حرکت خودرو در ناهمواری های جاده قرار بگیرد. اگر سرعت متناسب با جاده و بار نباشد باعث شکسته شدن اتصالات می‌شود. در نتیجه باعث نا امنی خودرو و سرنشینان می شود.

اگر اتومبیل به یک سمت کشیده می‌شود سیستم تعلیق را که شامل تایرها، فنرها و کمک فنرهاست مورد بازدید قرار دهید تا نسبت به تعمیر و تنظیم هندسه چرخ ها با دستگاه الکترونیک اقدام شود.

تایرهای فرسوده و جویده شده نشان دهنده عیب در سیستم تعلیق به خصوص در کمک فنرهاست که پس از آزمایش باید نسبت به تعمیر و یا تعویض آنها اقدام شود.

منبع: تسنیم

لاستیک بارز

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.