افزایش قیمت خودروهای دست‌دوم در بازار اروپا

کمبود تولید خودرو در بازار اروپا فروش خودروهای دست‌دوم در این بازار را افزایش داده و باعث گرانی ۷۰ درصدی این خودروها شده است.

قطعه نیوز: انجمن صنعت خودروی آلمان هشدار داده است اگر اقدامی برای رفع کمبود نیمه‌رساناها انجام نشود تولید خودرو جهان تا سال 2026 با افت 20 درصدی مواجه خواهد شد.

کمبود چیپ موجب کاهش 9 درصدی در تولید خودرو جهان در سال 2021 شد. این در حالی است که با گذار صنعت خودرو به سمت تولید خودروهای برقی تقاضا برای چیپ‌ها تا سال 2030 سه برابر خواهد شد.

بازار خودرو اروپا نیز از کمبود نیمه‌رساناها در امان نمانده و به دلیل گرانی و کاهش تولید، بازار خودروهای دست‌دوم در کشورهای اروپایی از رونق برخوردار شده است.

پایگاه خبری اکسترا در این باره نوشت: تحت‌تاثیر شیوع کرونا و کمبود خودروهای نو، شاهد افزایش قابل‌توجه قیمت خودروهای دست‌دوم بوده‌ایم.

این گزارش افزود: درحالی‌که پیش از شیوع کرونا یک دستگاه خودرو دست‌دوم در برابر پنج هزار یورو معامله می‌شد در حال حاضر همان خودرو با قیمت بیش از هشت هزار و 500 یورو معامله می‌شود.

در مجموع قیمت خودروهای دست‌دوم نسبت به دوران پیش از شیوع کرونا در فوریه 2020 حدود 70 درصد افزایش داشته است. قیمت خودروهای دست‌دوم نسبت به سال قبل در همین زمان بیش از 16 درصد رشد داشته است.

درعین‌حال، طی سه‌ماهه چهارم 2020 تورم خودروهای دست‌دوم در بازار اروپا کمتر شده و در این دوره فقط 1.4 درصد به قیمت این خودروها افزوده شده که کمترین رشد قیمت این خودروها از سه‌ماهه سوم 2019 به این‌سو است.

در اوج کرونا قیمت خودرو در اروپا هر سه ماه یک‌بار پنج درصد افزایش می‌یافت.

یک کارشناس اقتصادی در مورد علت کاهش سرعت تورم در بازار خودرو گفت: هزینه‌های زندگی بالا رفته و همین مساله تقاضا در بازار خودرو را کاهش داده است.

بر اساس این گزارش، در جریان دوران کرونا خریداران خودروهای نو در برخی کشورهای اروپایی مجبور بودند از 6 ماه تا یک سال برای دریافت خودروهای خریداری شده صبر کنند. وضعیت در ایرلند بدتر بوده است زیرا به دلیل خروج انگلیس از اتحادیه اروپا روند صادرات خودرو از انگلیس به این کشور مختل شده است.

گزارش انجمن تولیدکنندگان خودرو اروپا نشان می‌دهد تولید خودرو در قاره اروپا در سال 2022 نیز کاهشی بوده است. کل تولید خودرو در این قاره طی 11ماهه سال 2022 به 9 میلیون و 732 هزار دستگاه رسیده که این رقم نسبت به سال قبل از آن 2.4 درصد کاهش داشته است.

 

منبع: تسنیم

 

انتهای پیام/

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.