خودرو را پس از سفر بازدید کنید

اگر از مسافرت نوروزی با خودروی شخصی به شهر خود بازگشته‌اید، باید بدانید که مراقبت‌های پس از سفر هم مانند بازدید خودرو پیش از مسافرت مهم و حیاتی است.

قطعه نیوز: هر چند با آغاز سفر‌های نوروزی بسیاری از مالکان برای حفظ ایمنی و سلامت خود و خانواده‌شان، بخش‌های مختلف خودرو را مورد بررسی قرار می‌دهند تا سفر ایمن و راحتی داشته باشند، اما بعد از اتمام سفر توجه چندانی به وضعیت عمومی خودروی شخصی خود ندارند. حال آنکه کارشناسان تاکید بسیاری بر بازدید خودرو بعد از سفر دارند.

در این نوشتار به بیان نکاتی پرداخته می‌شود که سلامت خودروی شما را بعد از یک سفر طولانی افزایش می‌دهد.

کارواش اساسی
به اعتقاد کارشناسان اولین اقدام بعد از یک سفر طولانی، تمیز و مرتب کردن ظاهری خودرو است. زیرا تمیز کردن قسمت‌های مختلف خودرو ضمن آنکه موجب عملکرد بهتر وسیله نقلیه خواهد شد، باعث می‌شود مشکلات و آسیب‌های خودرو بعد از سفر نیز نمایان شود.

 

اقدامات لازم پس از پایان سفر با خودرو شخصی

 

بنابراین پیشنهاد می‌شود بعد از سفر، خودروی خود را به یک کارواش اساسی ببرید و بعد از تمیز شدن به کنترل بخش‌های دیگر خودرو پرداخته شود.

محک زدن خودرو
خودرو را در سطحی هموار و تراز قرار دهید. هنگامی که خودرو خاموش است و بیش از یک ساعت از خاموش بودن آن می‌گذرد. با رعایت نکات ایمنی ابتدا با بازدید تک تک چرخ‌ها از تمام زوایای قابل رویت، وضعیت لاستیک سایی را بررسی کنید. اگر لاستیک خودروی شما در برخی نقاط دچار ساییدگی بیش از حد بود باید به جلوبندی‌سازی مراجعه کنید. گاهی اوقات در سفر‌های طولانی سرب‌های مخصوص بالانس از جای خود درآمده و چرخ خودرو از بالانس خارج می‌شود، اگر مشاهده کردید که فرمان خودرو از سرعت ٨٠ تا ١١٠ کیلومتر در ساعت می‌زند به معنی آن است که چرخ‌های خودروی شما نیاز به بالانس دارد.

بازدید روغن
مایعات خودرو نقش بسیار مهمی در عملکرد مناسب خودرو دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به میزان بودن آب باتری، رادیاتور و روغن خودرو اشاره کرد. میزان و کیفیت آب و روغن در وسیله نقلیه بسیار مهم بوده و جنبه حیاتی دارد؛ بنابراین بازدید آن در صورت داشتن مهارت کافی باید روزانه صورت گیرد.

 

اقدامات لازم پس از پایان سفر با خودرو شخصی

 

در خودرو‌های دنده‌ای برای آزمایش سلامت دیسک و صفحه کلاچ با رعایت نکات ایمنی، در صورتی که ترمز دستی سالم است و جلوی خودرو باز است، خودرو را روشن کرده و آن‌ را در دنده سبک قرار دهید، آرام آرام با فشار پدال گاز کلاچ را رها کنید اگر خودرو نهایتا خاموش شد دیسک و صفحه خودرو سالم است و اگر خودرو روشن ماند، بنابراین باید دیسک و صفحه تعویض شود.

بازدید فیلتر هوا و صافی بنزین
یکی از موضوعات مهم دیگر که بعد از سفر باید رعایت شود آن است که فیلتر هوا و صافی بنزین خودرو پس از مدت زمان و کارکرد معینی کثیف و خراب شده و کارآیی خود را از دست می‌دهد. به خصوص بعد از یک سفر طولانی این دو قطعه حتما آسیب خواهند دید، بنابراین برای جلوگیری از بروز مشکل احتمالی آن‌ها را تعویض کنید.

 

اقدامات لازم پس از پایان سفر با خودرو شخصی

 

به اعتقاد کارشناسان در حالت عادی فیلتر هوا باید حداکثر هر پنج هزار کیلومتر تعویض و یا تمیز شود و صافی بنزین هر ۲۰ هزار کیلومتر تعویض شود تا بازدهی موتور مطلوب باشد.

کنترل لاستیک‌ها
وضعیت لاستیک ها موجب بالا رفتن امنیت و کارآیی خودرو می‌شود. از آنجا که لاستیک خودرو یک عمر مفید دارد بنابراین بازدید چرخ‌ها، میزان باد و کیفیت لاستیک ضروری است، زیرا این موضوع در روان و دقیق بودن فرمان و کارآیی مطلوب ترمزها، وضعیت چراغ‌ها و تنظیم نور خودرو اثر بسیار زیادی دارد.

 

اقدامات لازم پس از پایان سفر با خودرو شخصی

 

براین اساس یکی از مواردی که بعد از سفر باید بررسی کرد میزان بالانس بودن باد لاستیک خودرو‌ها است.

انتهای پیام/

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.