موتورسیکلت های انژکتوری یا کاربراتوری، کدام بهتر است؟

قطعه نیوز: در ایران هر تغییری با مقاومت هایی روبرو است و عده ای تولید کنندگان موتورسیکلت های کاربراتوری از سیستم سوخت پر مصرف و آلاینده هنوز دفاع می کنند اما ذکر این نکته مهم است که همه چیز با علم روز پیش می رود اگر کاربراتور خوب بود منسوخ و انژکتور جایگزین آن نمی شد، باورهایی به غلط در بین مردم رایج شده که کاربراتور قوی تر است و اگر تنظیم باشد موتورسیکلت های کاربراتوری حریف انژکتوری می شوند که اصلا اینطور نیست .

اگر اینطور بود کمپانی هایی که در مسابقات سطح یک دنیا در موتورسواری شرکت می کنند از کاربراتور استفاده می کردند، بحث بعد هم آن که می گویند تعمیر انژکتور در ایران سخت است که اصلا درست نیست چراکه با پیشرفت بازار موتورسیکلت در ایران در قسمت تعمیرات هم باید بگوییم که این پیشرفت دیده می شود.

کاربراتور یک حقیقت تلخ در دنیاست که هنوز با گذشت چندین دهه از منسوخ شدن آن هنوز ایرانیان از آن استفاده می کنند که این مهم خود یک فاکتور برای آلایندگی هرچه بیشتر هوا به حساب می آید، به بخش بعدی تصمیم دولت، یعنی جایگزینی موتورسیکلت انژکتوری با موتورسیکلت کاربراتوری می‌رسیم. باید به خاطر داشته باشیم در حال حاضر سه میلیون موتورسیکلت کاربراتوری که ۱۰ برابر خودروها آلاینده هستند، در سطح کشور تردد دارند و “توقف شماره‌گذاری موتور کاربراتوری” به منظور کاهش آلودگی هوا تصویب شده بود.

آیا سیستم سوخت رسانی انژكتوری،یك تكنولوژی پیشرفته است كه می توان از آن به جای كاربراتور در اسكوتر ها و موتورسیكلت ها استفاده كرد. اما چرا به  EFI نیاز است؟

استفاده از EFI می تواند محصول شما را در مقایسه با محصولاتی كه از كاربراتور های قدیمی استفاده می كنند، ترفیع بخشد. از نظر هزینه مناسب است و تاثیرات محیطی را كاهش می دهد. در این مطلب اشاره می شود به اینكه چطور EFI می تواند كمك كننده باشد.

كاربراتورها از روش های ساده و ارزان قیمت برای كنترل انتقال هوا و سوخت به انجین هستند، اما كاربراتورها بهترین راه نیستند ،زیرا با محدودیت های زیادی رو به رو هستند. آنها دقت كافی برای كنترل دقیق جریان سوخت و هوا را ندارند تا بتوانند قدرت قابل قبول و آلایندگی كم اگزوز را سبب شوند. به علاوه سیستم های كاربراتوری نیازمند نگهداری و تعمیر زیاد،تنظیم مرتب وشستشو هستند تا عملكرد قابل قبول آن ها حفظ شود.

سیستم های كاربراتوری در اكثر مواقع واكنش سریع و به موقع نشان نمی دهند، به ویژه وقتی كه برای پاس كردن قوانین سخت آلایندگی آماده می شوند. نتیجه ی این واكنش دیر هنگام سرعت یا شتاب ضعیف، به سختی روشن شدن در هوای سرد یا اینكه راه اندازی مجدد انجین در گرما به سختی صورت گیرد. كاربراتور ها اغلب سوخت زیادی را به انجین می ریزند،كه باعث بالا رفتن میزان مصرف سوخت و افزایش آلایندگی اگزوز یا در برخی مواقع وارد شدن سوخت بیش از حد به محفظه احتراق می شود.

EFI یك سیستم دقیق است كه كنترل بسیار زیادی بر انتقال سوخت به انجین و زمانبندی احتراق دارد. برای اینكه EFI مقدار مطلوب و بهینه ی نسبت هوا به سوخت و زمانبندی مناسب احتراق را مشخص و تعیین می كند، بدین ترتیب انجین های مجهز به سیستم EFI قدرت خوبی داشته ، به نرمی حركت می كنند و كارآمد تر هستند EFI مقدار سوخت و زمانبندی احتراق صحیح را براساس شرایط محیط-جاده- وضعیت وسیله نقلیه و غیره تعیین و سوخت را برای سوختن مناسب و كارآمد به محفظه احتراق می رساند و این اقدامات باعث كاهش مصرف سوخت و صرفه جویی در آن می شود.

سیستم EFI انجین را تحت نظر قرار می دهد و شرایط مناسب را تعیین كرده تا انتقال سوخت ، زمانبندی احتراق به خوبی انجام شده و زمان واقعی برای استارت زدن آسان در دما های سرد و گرم بدون نیاز به ساسات را به صورت اتوماتیك آسان می سازد. البته این كنترل دقیق جریان سوخت به انجین های مجهز به EFI این امكان را می دهد تا در آزمون های سخت و محكم آلایندگی تائیدیه لازم را اخذ كنند و با استاندارد های جدید هماهنگی داشته باشند.

لاستیک بارز

ممکن است شما دوست داشته باشید
11 نظرات
 1. بهمن می گوید

  تو ایران همه چی برعکسه موتور سیکلت ۹۸ گرفتم مصرف سوختش واقعا بالاسات اینو تنهایی نمیگم برید از مصرف کننده ها بپرسید کاربرات داشتم فراموش میگردم آخرین بار کی رفته بودم پمپ بنزین

 2. محمد می گوید

  موتور من سیستم سوخت رسانیش کاربراتوری هس مجهز به ساسات برقی در دمای منفی ۱۰ درجه زیر صفر با نیش استارت روشن میشه بدون اینکه بخام گاز نگه دارم خودش اتومات گاز برمیداره موتور گرم میشه بعد یواش یواش که موتور گرم میشه دور موتور میاد پایین میخام بگم این موتور بینهایت خوبه و خیلی ازش راضی ام دوستم موتور انژکتور مدل ۹۸ خریده خیلی ازیتش کرده رفته انژکتورشو کلا برداشته کاربراتوریش کرده الان میگه خیلی بهتر شده تو موتورسیکلت هایی که من در ایران دیدم چیزی به عنوان انژکتور وجود نداره و چرت همون کاربرات خیلی بهتر اصلا هم زیاد مصرف نمیکنه داداشم یه تیزپرتوس خریده ۵ لیتر که بنزین بزنی قشنگ کم کمش ۳۰۰ کیلومتر شایدم بیشتر راه میره کی گفته کاربرات پر مصرف و نیاز به تمیز کاری داره پس فیلتر بنزین برای چی ساختن یه فیلتر بنزین میزاری دیگه راحت اشغال های بنزین میگیره شما هم بجای ایراد گرفتن از کاربرات برید کیفیت بنزینتون ببرید بالا همش آشغال

  1. پارسا می گوید

   اگر اینطور باشه کشورهای پیشرفته اروپایی آمریکایی و ژاپنی با چه استدلالی موتورهای کاربراتوری رو از رده خارج کردن؟! آیا این ویژگیهایی که شما از کاربراتوری نام بردید رو اونها خبر ندارن ؟؟!!

   1. احمد می گوید

    داداش ما چیمون شبیه اروپاس؟اینجا ایرانه بنده خودم انژکتور دارم و باید بگم پدر صاب بچرو در اورده!
    منم مجبورم هر بار که خراب میشه دیاگ بزنم تازه چند ده تا موتور سازی میری دیاگ ندارن ! خیلی زود مطمیمنم که میبرمش و کاربراتش میکنم

    1. پیمان می گوید

     اینجا ایرانه با کشورهای دیگه مقایسه نکن برادر
     کلا سیستمش برعکس دنیاست

 3. مهدی می گوید

  سلام چرا۹۵بیشترنمیره هنداانژکتور

 4. مرصاد می گوید

  بکشیش ۹۵تابیشترنمیره میخوام تبدیل به کاربرات کنم

 5. مهدی می گوید

  بکشیش ۹۵تابیشترنمیره میخوام تبدیل به کاربرات کنم

 6. امین می گوید

  انژکتور تو یچرخ کم نمیاره

 7. علی می گوید

  سلام بله موتور انژکتور در کشور های خارجی بهتر است ولی نه در ایران، در ایران کاربراتور خیلی بهتره. میتونید خودتون تجربه کنید متوجه می‌شوید

 8. محمد می گوید

  انژکتور مفت نمیارزه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.