نگاهی گذرا به آریزو 5 جدید و کیا سراتو فول آپشن

خودرو آریزو 5  جدید که به تازگی در بازار کشور چین عرضه شده است، به زودی توسط شرکت مدیران خودرو برای جوانانی که به دنبال یک خودرو مدرن و با امکانات و آپشن‌های روز هستند، عرضه می‌شود.

خودرو آریزو 5  جدید که به تازگی در بازار کشور چین عرضه شده است، به زودی توسط شرکت مدیران خودرو برای جوانانی که به دنبال یک خودرو مدرن و با امکانات و آپشن‌های روز هستند، عرضه می‌شود.

یکی از رقبای آریزو 5 جدید در بازار کشور خودرو کیا سراتو دو لیتر شرکت سایپا است که مدل جدید آن تولید نمی‌شود.

در این مقاله به بررسی این دو خودرو می پردازیم.

در گام اول به مقایسه طراحی دو خودرو می پردازیم. کیا سراتو مونتاژ شده توسط شرکت سایپا نسل دوم سراتو است که در سال 2008 به بازارهای جهانی معرفی شد و همچنین طراحی کابین آن خودرو نیز بر اساس پارادایم و زبان طراحی همان سال‌ها است.

تعدد دکمه‌های داخل کابین این خودرو در مدل معمولی تداعی‌کننده خودروهای قدیمی است که به خاطر سپردن مکان دکمه‌ها برای راننده در حال رانندگی نیازمند عادت است.

آریزو 5 که بر اساس مدل مفهومی آلفا طراحی شد برای اولین بار در سال 2016 جهت عرضه در بازارهای جهانی معرفی گردید.

همچنین آریزو 5 در سال 2021 بر اساس زبان طراحی محصولات جدید ام وی ام که جلو پنجره با طرح کهکشانی است فیس‌لیفت شد.

تغییرات عمده کابین خودرو، آریزو 5 را مجهز به کابینی مدرن و بر اساس استانداردهای روز کرده است.

تغییرات عمده کابین خودرو، آریزو 5 را مجهز به کابینی مدرن و بر اساس استانداردهای روز کرده است.

راحتی دسترسی به تمامی ادوات و همچنین امکان انجام تنظیمات از روش‌های مختلف، رانندگی را برای راننده بسیار آسان می‌کند، به عنوان مثال تنظیمات سیستم ایرکاندیشن هم از طریق مونیتور 8 اینچی و هم از طریق دکمه‌های موجود بر روی کنسول امکان پذیر است.

کیا سراتو مجهز به موتور 2 لیتر تنفس طبیعی با 154 اسب بخار و گشتاور 195 نیوتن متر است اما آریزو 5 مجهز به موتور 1500 سی سی توربو با 147 اسب بخار قدرت و گشتاور 210 نیوتن متر است که با تکیه بر سیستم توربو و گشتاور بالاتر و به لطف گیربکس 9 سرعته CVT جدید رانندگی چالاکی را به ارمغان می‌آورد. 

آریزو 5 توربو جدید با اتکا به 6 ایربگ، ترمزهای دیسکی و سیستم‌های کمکیABS-EBD-ESP-TCS-HA  کاملا گوی سبقت را از کیا سراتو آپشنال می‌رباید.

سیستم‌های ایمنی سراتو محدود به دو ایربگ و ترمزهای عقب کاسه‌ای و سیستم‌های کمکی ABS و EBD  است.

با توجه به قیمت بنزین در کشور مقوله مصرف سوخت خودروها بیش از پیش اهمیت می‌یابد. آریزو 5 جدید به لطف موتور توربو 1500 سی سی و گیربکس 9 سرعته CVT جدید به مصرف سوخت ترکیبی 7 لیتر در صد کیلومتر دست می‌یابد و کیا سراتو به مصرف سوخت ترکیبی 8 لیتر  در هر 100 کیلومتر.

یکی از تفاوت‌های مهم آریزو 5 جدید در مقایسه با کیا سراتو، آپشن‌هایی مانند اتوهلد و ترمز پارک برقی و فرمان برقی است که نه تنها در سراتو قابل مشاهده نیست بلکه در نسل قبل آریزو 5 هم وجود نداشته‌اند.

مجهز شدن آریزو 5 جدید به آپشن‌های ذکر شده نه تنها سبب کاهش مصرف سوخت می‌شود، بلکه امکان رانندگی آسان را در مسیرهای پر ترافیک فراهم می‌آورد.

 از آپشن‌های مشترک بین دو خودرو می‌توان به دوربین و سنسور عقب، کروز کنترل و سانروف نام برد که در خودروهای موجود در این کلاس قابل مشاهده است.

در انتها، آریزو 5 جدید خودرویی به روز و مجهز به آپشن‌های مدرن است که با توجه به وضعیت فعلی بازار خودرو کشور می‌تواند انتخابی ایده‌آل برای جوانان باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.