تیونینگ خودرو

تیونینگ به معنای تقویت پیشرانه‌ها، ظاهر و یا قسمت‌های مختلف خودرو است. تیونینگ در واقع روشی برای اسپرت تر کردن خودرو است که این تغییرات هم در ظاهر و هم در باطن خودرو ایجاد می شوند

قطعه نیوز: تیونینگ واژه ای است که برای بسیاری از خودرو دوستان و کسانی که اطلاعاتی از انواع خودروهای اسپرت دارند، بسیار آشناست. اما برای آن دسته از افرادی که آشنایی چندانی با این واژه ندارند باید بگوییم که تیونینگ به معنای تقویت پیشرانه‌ها، ظاهر و یا قسمت‌های مختلف خودرو است.  تیونینگ در واقع روشی برای اسپرت تر کردن خودرو است که این تغییرات هم در ظاهر و هم در باطن خودرو ایجاد می شوند. در طول سالها یکی از جذابترین بخشهای صنعت خودرو تیونینگ کردن آن بوده است. با ما در ادامه همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در این خصوص به شما ارائه دهیم

تیونینگ خودرو چیست؟

پیکاپ شورولت 1949، عشق به تیونینگ کردن خودرو هم زمان با ساخت اولین خودرو در دل عشق ماشینها بوجود آمد

همانطور که گفتیم تیونینگ خودرو به معنی ارتقا و افزایش کیفیت ویژگی های فنی و ظاهری خودرو می باشد که قدمی در جهت اسپرت کردن خودرو است. از زمان تولید اولین خودرو ها همواره عشق به تیونینگ کردن خودرو در دل عاشقان ماشین زبانه می‌کشید. اگر ما نگاهی به خیابان های شهر بیاندازیم، حتما هر چند دقیقه تعدادی خودروهای تیونینگ شده را مشاهده می کنیم. اما به سبب برخی محدودیت ها، تیونینگ در ایران تنها در بخش ظاهر خودرو بیشتر نمود پیدا می کند و موتور خودرو را نمی توان آنچنان که باید تقویت یا تیونینگ نمود.

در اروپا و امریکا شرکت های تجاری بزرگی فعالیت می کنند که تخصص آن ها در تیونینگ خودرو است و می توانند از خودروی معمولی شما، یک خودروی زیباتر و قدرتمندتر به وجود بیاورند. شرکت Brabus که عمدتا روی خودروهای مرسدس بنز کار می کند، شرکتShelby که تخصصش در خودروهای فورد است، شرکت Alpina که متخصص تیونینگ خودروهای بی ام و بوده و سایر شرکت های از این دست، نمونه ای از مهمترین و معروف ترین شرکت های تیونینگ خودرو در دنیا هستند.

فورد موستانگ شلبی GT500

تیونینگ خودرو شامل چه قسمت هایی می شود؟

اگر بخواهیم قسمت هایی که شامل تیونینگ خودرو می شوند را معرفی کنیم می توانیم بگوییم که تقریبا تمامی اجزای خودرو را می توان تیونینگ و تقویت نمود. در بخش طراحی، می توان تمام قسمت های داخلی و خارجی خودرو را شامل تیونینگ دانست و همینطور در بخش موتوری و فنی نیز می توان از خود موتور تا اگزوز و حتی ترمزهای خودرو را نیز شامل تیونینگ نمود. در واقع اگر بخواهیم یک خودروی معمولی را به یک خودروی تیونینگ شده کامل تبدیل کنیم، می توانیم بخش اعظمی از قطعات آن را تغییر داده و یا تقویت کنیم.

اما اگر بخواهیم به طور کلی در رابطه به مواردی که شامل تیونینگ خودرو می شوند صحبت کنیم، می توانیم در بخش طراحی به مواردی همچون تغییر زاویه باز شدن درب ها، ارتفاع زدن، تغییر سایز و مدل رینگ ها، تغییر در سانروف، تغییر سر اگزوز، تغییر چراغ ها و نحوه نور دهی، جلو پنجره، روکش صندلی ها، تغییر شکل داشبورد، تغییر در نوع فرمان، تغییر در نوع آینه، تغییر رنگ کلی خودرو، اضافه کردن امکانات رفاهی متعدد و این دست موارد را شامل تیونینگ دانست.

میتسوبیشی لنسر 2003

در بخش آیرودینامیک نیز می توان اضافه کردن اسپویلر، تغییر ارتفاع، اضافه کردن پایه رکاب، اضافه کردن هود در بخش سقف، تغییر سپرهای عقب و جلو، اضافه کردن دریچه هوا در قسمت کاپوت و سایر موارد اینچنینی را نام برد.

در بخش مشخصات فنی نیز می توان افزایش حجم موتور، تقویت موتور، تقویت سیستم تعلیق، تقویت سیستم ترمز، تقویت سیستم برق رسانی، تقویت فرمان و سیستم هندلینگ خودرو و سایر موارد را از جمله مواردی دانست که جزو تیونینگ خودرو است.

چه خودروهایی تیونینگ می شوند؟


معمولا خودروهای پر طرفدار و دارای کلاس جهانی، بیشتر قابلیت تیونینگ را دارند

تقریبا تمامی خودروهایی که در خیابان های دنیا وجود دارند، قابلیت تیونینگ را دارند. اما نکته ای که در این میان وجود دارد این است که خودروی مربوطه تا چه میزان این قابلیت را دارد و چه شرکتی تیونینگ آن را بر عهده می گیرد؟ همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، معمولا خودروهای پر طرفدار و دارای کلاس جهانی، بیشتر قابلیت تیونینگ را دارند چراکه شرکت های زیادی اقدام به تولید قطعات تقویت شده و یا اسپرت برای آن ها می کنند. اما خودروهایی که کمتر شناخته شده هستند، این قابلیت را نداشته و نمی توان قطعات مخصوص تیونینگ آن ها را در بازار یافت و یا شرکت یا فردی را پیدا کرد که تیونینگ آن را بر عهده بگیرد.

همانطور که اشاره شد، تیونینگ در معنی اصلی خود به تقویت موتور و افزایش ویژگی های زیبایی ظاهری خودرو توامان گفته می شود. بنابراین تنها با تعویض چند چراغ و یا اضافه کردن رینگ اسپرت و آلومینیومی به خودرو، نمی توان گفت که ما خودروی خود را تیونینگ نموده ایم! با وجود اینکه خودروهای ساخت داخل، قابلیت های تیونینگ بالایی را ندارند، با این حال افراد حاذقی در این زمینه وجود دارند که می توانند با همین کمبود امکانات خودروی شما را به بهترین نحو ممکن تیونینگ نمایند.

در ایران هم افراد حاذقی هستند که بتوانند به سبک دلخواهتان خودروی شما را تیونینگ کنند

شرکت ها و یا مراکز تیونینگ در ایران می توانند از خودروی معمولی شما همچون پژو ۴۰۵، پژو ۲۰۶، سمند، پراید و غیره، خودرویی بی نظیر بسازند که کاملا با نمونه های معمول موجود در خیابان ها، تفاوت داشته باشد و هر فردی که به آن می نگرد تفاوت آن را احساس کند. علاوه بر تیونینگ ظاهری، این مراکز می توانند با تقویت موتور و تعویض بعضی قطعات داخلی خودرو، از لحاظ فنی نیز خودروی شما را ارتقا بخشیده و در مقایسه با سایر خودروهای هم رده، قدرت و سرعت آن را به طرز محسوسی بالا ببرند و آن را حتی مناسب حضور در مسابقات مختلف نمایند.

مهم نیست ماشین شما چه قیمتی داشته باشد، یک ماشین‌باز همیشه مبلغی را برای تیونینگ کردن ماشین کنار می‌گذارد

فرقی نمی کند که خودروی شما یک خودروی سدان یا هاچ بک باشد و یا یک خودروی شاسی بلند و آفرود. متناسب با شرایطی که قصد استفاده از خودرو را دارید، می توانید خودروی خود را به دست یک فرد متخصص در این زمینه سپرده و یک خودروی اسپرت، زیبا و قدرتمندتر تحویل بگیرید.

هزینه تیونینگ در ایران

همانطور که گفتیم، با توجه به این که تیونینگ خودرو شامل موارد مختلفی می شود، می تواند هزینه آن از چند صد هزار تومان آغاز و تا چند صد میلیون تومان متغیر باشد. لازمه اینکه راضی شوید برای تیونینگ خودروی خود پول خرج کنید این است که اول از همه عاشق ماشین باشید و به اصطلاح یک ماشین باز تمام عیار باشید. کما اینکه در کشور خودمان نیز افرادی هستند که حاضر شده اند مبالغی چند صد میلیون تومانی را برای تیونینگ یک خودروی نهایتا ۵۰ میلیون تومانی بپردازند.

پژو 405 که در اوج محدودیتهای موجود ستاره شده است

بسته به نوع لوازمی که برای تیونینگ استفاده می کنید و کیفیت آن ها، بسته به دستمزد شرکت یا شخصی که قصد دارید تیونینگ خودروی خود را به او بسپارید و یا میزان تغییر در ویژگی های فنی و موتوری خودرو، هزینه آن متفاوت است و نمی توان هزینه مشخصی را برای آن تعیین نمود. اما به طور متوسط می توان هزینه تیونینگ یک خودروی نهایتا ۵۰ میلیونی را بین ۵ الی ۲۰ میلیون تومان در نظر گرفت که این میزان هزینه هم مستقیما به خود شما بر می گردد و می تواند بیشتر یا کمتر از این هم باشد.

سمند تیونینگ شده
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.