سازمان استاندارد به مقوله استاندارد اجباری قطعات وارد نمی‌شود

قطعه نیوز: رئیس سازمان ملی استاندارد ایران اعلام کرد: یک سری قطعات خودرو از جمله ترمز، آینه، فیلتر، شیشه و کمربند ایمنی مشمول استاندارد اجباری هستند اما تعداد زیادی از دیگر قطعات، مشمول این استانداردها نیستند.
نیره پیروزبخت شب گذشته در خاتمه دیدار هیات تجاری عراق با وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان در جمع خبرنگاران، افزود: سازمان ملی استاندارد وظیفه‌ای در قبال قطعاتی که مشمول استاندارد اجباری نیستند ندارد و این وظیفه خودروسازان است که به کنترل کیفیت آنها بپردازند.
وی یادآور شد: متاسفانه قطعات خودرو جزو کالاهای قاچاق پذیر است و همه ساله شاهد قاچاق مقادیر زیادی از آنها به داخل هستیم؛ بنابراین حتی اگر استاندارد این قطعه ها اجباری باشد از حیطه وظایف سازمان ملی استاندارد خارج شده و نمی‌توانیم نظارتی بر آنها داشته باشیم.
وی تاکید کرد: آنچه اکنون در دستور کار این سازمان است، نا امن کردن بازار برای سو استفاده کنندگان است؛ به طوری که از اسفندماه کنترل ها روی بازار بیشتر شده است.
پیروزبخت خاطرنشان کرد: کنترل ها توسط شرکت های بازرسی مورد تایید سازمان ملی استاندارد انجام می‌شود؛ به طوری که امسال تا پایان بهمن ماه 330 هزار فقره بازرسی در سطح بازار به انجام رسیده و پیش‌بینی می شود تا پایان سال این بازرسی ها به 360 هزار فقره افزایش یابد.
وی تاکید کرد: از آنجایی که خودروها توسط سازمان ملی استاندارد کنترل می‌شوند، این سازمان زیاد به مقوله استاندارد اجباری قطعات خودرو ورود نمی کند.

منبع: ایرنا

لاستیک بارز

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.