چه دوچرخه هایی برای بانوان مناسب هستند

قطعه نیوز: اگر شما جزء آن دسته از بانوانی هستید که پس از شنیدن خبر” استفاده از دوچرخه برای بانوان منع قانونی ندارد” علاقه مند به استفاده از این وسیله نقلیه شده اید، بهتر است قبل از خرید هر دوچرخه ای کمی اطلاعات کسب کنید و پیشنهاد می شود که این مطلب را حتما بخوانید.

اندازه دوچرخه‌ها معمولا توسط لوله زین (Seat Tube) تعریف می‌شود. لوله زین به لوله‌ای گفته می‌شود که مانند تصویر یک طرف آن به زین و طرف دیگر آن به طبق قامه متصل است. این سایزبندی معمولا برای دوچرخه‌های جاده بر حسب سانتی متر و برای دوچرخه‌های کوهستان بر حسب اینچ بیان می‌شود. گروه دیگری از دوچرخه‌ها نیز در سایزبندی کوچک ( S )، متوسط ( M ) و بزرگ ( L ) به بازار عرضه می‌شوند.

دوچرخه مخصوص بانوان

چرخه مخصوص بانوان

به طور میانگین، بانوان در مقایسه با آقایان، پاهای کشیده تر و بالاتنه کوتاهتری دارند  به همین دلیل دوچرخه بانوان لوله بالایی کوتاه تر، فرمان باریک تر و زین مخصوص بانوان دارد.

از آنجایی که همه انسان ها دارای توده بدنی یکسانی نیستند، دوچرخه مناسب دوچرخه ای است که متناسب با توده بدنی شما باشد و با آن احساس راحتی کنید، حال دوچرخه مخصوص بانوان باشد یا خیر.

به عنوان یک قانون عمومی می توان گفت اگر قد شما کوتاهتر از ۱۶۵ سانتی متر است و یا اگر پاهای شما خیلی کشیده نیستند، استفاده از دوچرخه های مخصوص بانوان برای شما راحتی بیشتری را به همراه خواهد داشت.

معیارهای اندازه‌ گیری درست برای انتخاب دوچرخه

در اینجا به بررسی سه مولفه مهم برای انتخاب درست سایزبندی دوچرخه می‌پردازیم: قد دوچرخه سوار، ارتفاع داخلی پا و کشیدگی دست‌ها.

قد در حالت ایستاده: ارتفاع داخلی پای شما می‌تواند مشخص کننده قد شما در حالت ایستاده باشد. ارتفاع داخلی پا، در واقع همان فاصله “بین پا” تا “کف پا” است. در انتخاب دوچرخه توصیه می‌شود فاصله لوله بالایی دوچرخه تا بین پای شما ۵/۰۸ سانتی متر(معادل ۲ اینچ) باشد تا امکان سوار شدن راحت بر روی دوچرخه برای شما فراهم شود.

کشیدگی دست ها: اگر از نظر معیارهای قدی و ارتفاع داخلی پا، دوچرخه مناسب شما بین دو سایز استاندارد قرار دارد، قدم نهایی، بالا تنه شما است که مشخص کننده نهایی است. میزان کشیدگی دست های شما نیز بر انتخاب سایز دوچرخه تاثیر مستقیم می گذارد.

میزان کشیدگی دست های شما نیز بر انتخاب سایز دوچرخه تاثیر مستقیم می گذارد. برای بررسی این موضوع و برای مشخص شدن میزان کشیدگی دست هایتان باید ape index بدنتان را به دست بیاورید.

ape index همان حاصل تفریق اندازه دست های شما (در حالتی که در راستای شانه به طرفین کشیده شده اند) از قد شما در حالت ایستاده است.

نتیجه Ape index یکی از دو حالت زیر خواهد بود:

۱- اگر ape index شما عددی مثبت باشد (به این معناست که طول دست های شما از قد شما بلندتر است.)، بنابراین بهتر است شما سایز بزرگتر را انتخاب کنید.

۲- اگر ape index شما عددی منفی باشد (به این معناست که طول دست های شما از قد شما کوتاهتر است.)، بنابراین به نظر میرسد اگر سایز کوچکتر را انتخاب کنید، راحت تر خواهید بود.

برای مثال شخصی را با قد ۱۸۳سانتی متر و طول دست ها معادل ۱۷۲سانتی متر در نظر بگیرید  Ape index شخص مذکور برابر ۱۱ =۱۸۳-۱۷۲ خواهد بود و چون عدد به دست آمده مثبت است بهتر است این شخص بین دو سایز، سایز بزرگتر را انتخاب کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.