نکات ایمنی مهم قبل از سفر با خودرو

قطعه نیوز: استفاده از خودرو شخصی یکی از محبوب ترین روش های حمل و نقل در سفر است. کنترل سفر دست خودتان است، هرجا بخواهید می توانید توقف کنید، همسفرانتان را خودتان انتخاب می کنید. اما یکی از مهمترین مواردی که پیش از سفر با خودرو شخصی باید مدنظر قرار بگیرد، ایمنی قبل از سفر است.

چک آپ خودرو توسط تعمیرکار

راحت‌ترین و در عین حال امن ترین راه این است که خودرو را به یک تعمیرگاه ببرید تا هم نگاهی به آن بیاندازد و هم در صورتی که مشکلی پیدا شد، آن را تعمیر کند. مکانیک ها به خوبی می دانند که نکات ایمنی خودرو قبل از سفر چیست و می توانند در این زمینه کمک کنند، زیرا اشکالاتی هستند که شاید اصلا در رانندگی داخل شهر بروز نکنند اما زمانی که به جاده می زنید، به خاطر سرعت، آب و هوا و… به راحتی می توانند سفر را خراب کنند. اما اگر دسترسی به تعمیرگاه نباشد، مواردی وجود دارد که به راحتی خودتان می توانید آن را چک کنید و در صورت بروز مشکل و یا غیرعادی بودن شرایط، سفرتان را به تعویق بیاندازید و ماشین را به یک تعمیرگاه در دسترس ببرید.

چک کردن آب و روغن

قبل از سفرباید آب و روغن ماشین را چک کنید. این مورد مهم شامل بررسی روغن، خنک کننده، مایع ترمز و آب شیشه پاک کن است که به شما در جلوگیری از تصادف یا خرابی های ناگهانی کمک می کند. همچنین باید سطح مایع کلاچ (برخی مواقع همان مایع ترمز است) را چک کنید و برای پیدا کردن تمام این بخش ها، می توانید به دفترچه خودرویتان مراجعه کنید و یا یک جستجوی ساده اینترنتی انجام دهید.

بررسی کردن باد لاستیک

اگر فشار باد لاستیکتان کم باشد، موجب داغ شدن آن گشته و صدمه می بیند. اندازه مناسب باد لاستیک برای ماشین شما معمولا در دفترچه راهنما و یا داخل در راننده وجود دارد. علامت فشاری که در کنار لاستیک دیده می شود، حداکثر است و نباید از آن بیشتر شود. فراموش نکنید که باد لاستیک زاپاستان را هم چک کنید تا در شرایط ضروری به مشکل برنخورید.

عوض کردن روغن موتور

معمولا بعد از یک مقدار کیلومتر مشخص، باید روغن موتور خودرو عوض شود. اگر قصد سفر با خودروی شخصی دارید، حتی اگر هنوز موعد آن نرسیده اما نزدیک به زمان آن شده، بهتر است روغن موتور را عوض کنید. هرگز به اینکه خودتان روغن اضافه ای روی قبلی بریزید، نیوفتید چرا که در این صورت روغن قدیمی باقی مانده و ماشین دچار مشکل می شود. این را هم در نظر بگیرید که هر زمانی که روغن موتور خود را عوض می کنید، فیلتر روغن را نیز تعویض کنید تا نو و بدون مشکل شود.

تست کیفیت عاج لاستیک ها

یک سکه روی لاستیکتان بگذارید و مطمئن شوید که کمِ کم ۱٫۶ میلی متر از عاج آن باقی مانده است. اگر عاج لاستیک کمتر از این مقدار بود بهتر است لاستیک خود را، بخصوص در سفرهای طولانی، تعویض کنید. در سفرهایی که خیلی در جاده هستید، لاستیک های بدون عاج ممکن است بسیار داغ شده و در نهایت پنچر شوند و یا بترکند. همچنین در سفرهای زمستانی نیز برای جلوگیری از سر خوردن این موضوع بسیار مهم است.

تعویض فیلتر هوا قبل از سفر

ورود هوای تمیز به موتور شما، کارآیی و بهره‌وری موتور و خودروی شما را بهبود می بخشد. همچنین اگر ماشین تان فیلتر کابین دارد، آن را هم چک کنید. این دو معمولا در سرویس های خودرو نادیده گرفته می شوند و در صورتی که در موارد ضروری عوضشان نکنید، مشکل ساز خواهند شد.

چک برف پاک‌کن‌ها و شستن خودرو

یکی از نکات ایمنی خودرو قبل از سفر این است که ماشین خود را تمیز کند یا حتی اگر حوصله شستن کل ماشین را ندارید، حداقل شیشه ها را تمیز کنید تا شفاف و واضح ببینید. نکته دیگر چک کردن برف پاک کن هاست که به خوبی کار کنند و اگر نیاز بود آن را تعویض کنید.

بررسی سالم بودن چراغ و راهنماها

مطمئن شوید که تمام چراغ ها و سیگنال ها بر روی ماشین شما کار می کنند. شما ممکن است برای این کار نیاز به کمک دیگران داشته باشید. در ماشین بمانید، هر نور یا راهنما را روشن کنید و از دوست خود بپرسید که آیا کار می کند یا خیر. لامپ ها را در صورت سوختن، جایگزین کنید. همچنین در سفر جاده ای لامپ های یدکی (حداقل یکی برای هر نور مانند چراغ‌های جلو، چراغ‌های عقب، چراغ‌های دنده عقب) با خود به همراه داشته باشید. تعویض لامپ ها (به خصوص جلو) برای خودروهای مدرن، زمان زیادی می برد. پس این مورد را برای دقایق آخر رها نکنید.
زمان هایی پیش می آید که چراغ ها کار نمی کنند و این به خاطر این است که فیوز باید عوض شود. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، هماهنگی چراغ های جلو (می توانید در یک جای تاریک آن ها را تست کنید) و تنظیم آن است، زمانی که چراغ ها با هم هماهنگی نداشته باشند. این اتفاق ممکن است شما را شب ها دچار مشکل کند.

تجهیزات اضطراری در خودرو

این تجهیزات عبارتند از: یک نقشه به روز شده، موبایل، زاپاس چرخ و ابزار اضطراری (چراغ قوه، پیچ گوشتی، انبردست و پیچ و مهره). البته از دیگر وسایلی که مربوط به نکات ایمنی خودرو قبل از سفر هستند و معمولا رانندگان توجه کافی به آن ها نمی کنند شامل جعبه کمک های اولیه و کپسول های اتش نشانی هستند که بسیار کابردی اند.

لاستیک بارز

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.