کدام خودروها در تست تصادف بدترین عملکرد را دارند

قطعه نیوز: مجله کار اند درایور در شماره ماه اکتبر امسال خود ۲۰ پرسش و پاسخ خودرویی منتشر کرده که یکی از آنها به این سؤال پرداخته است که کدام خوروها کمترین ایمنی را در تست تصادف به دست آورده اند.

تقریباً اکثر خودروهای جدیدی که به بازار می آیند، توسط اداره ایمنی ترافیک بزرگراه ملی National Highway Traffic Safety   Administration (NHTSA) و مؤسسه بیمه برای ایمنی بزرگراه Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) ارزیابی و رتبه بندی می شوند و تقریباً اکثر آنها در تصادف های از رو به رو و از پهلو امتیازهای بالایی به دست می آورند.

حتی جیپ مدل رانگلر Wrangler که بدنه-روی-فریم body-on-frame دارد و یکپارچه نیست در تست تصادف ایمنی ترافیک بزرگراه با این که دو بار واژگون شده و با توجه به این که در پهلوهای خودرو کیسه هوا ندارد در اکثر اندازه گیری ها سربلند بیرون آمده و از لحاظ NHTSA از لحاظ ایمنی ارزش خرید دارد.

تست های مؤسسه بیمه ایمنی بزرگراه مخصوصاً «تست تصادف از روبه رو با همپوشانی-کوچک» small-overlap frontal crash test بهتر از اداره ایمنی ترافیک بزرگراه نقاط ضعف خودروها را از لحاظ ایمنی نشان می دهد. بر اساس این تست که با ۲۵ درصد از عرض خودرو هم در سمت راننده و هم در سمت شاگرد با مانع تصادف می کند و همپوشانی اندازه گیری می شود،‌ نشان می دهد خودروهایی که در یک دهه گذشته بهبود یا طراحی مجدد نداشته اند از این آزمایش سربلند بیرون نمی آیند.

خودروهای تویوتا توندرا، نیسان فرونتیر، داج چلنجر، جیپ گراند چروکی و میسوبیشی مراژ نسل چهار در این تست پایین امتیازها را دریافت می کنند. به بیان ساده تر، کف و ساق پای سرنشینان جلوی خودرو هنگام تصادف از رو به رو چه در سمت راننده و چه در سمت شاگرد به خوبی محافظت نمی شوند و احتمال جراحت در این خودروها به مراتب بالاتر از خودروهای دیگر است.

در کشورهایی که استانداردهای ایمنی پایین تر از کشورها غربی است (مثل کشور هندوستان) بعضی از امکانات خودرو مثل کیسه هوا، ترمز ضدقفل و نظایر آن به اختیار مشتری است و کسانی که وسع مالی کافی دارند می توانند با پرداخت پول بیشتر خودروهایی بخرند که به این امکانات مجهز است. برای همین حتی خودروهای به روز و جدید هم در کشورهایی مثل هندوستان ممکن است در این بازارها از لحاظ رتبه بندی ایمنی امتیاز صفر دریافت کنند.

منبع: کار اند درایور

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.