آخرین جزئیات از دلیل آشفتگی بازار تایر‌های کامیونتی و نیسان‌ باری

قطعه نیوز: سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر با اشاره به آشفتگی بازار تایر‌های کامیونتی و نیسان‌ باری گفت: اصلی ترین دلیل این آشفتگی بی‌ عدالتی در قیمت‌گذاری آن تایر‌هاست. روند قیمت‌گذاری برای این دسته از کالا ها به گونه‌ای بود که حتی هزینه‌های تولید را پوشش نمی‌داد.

مصطفی تنها با بیان اینکه تولید کنندگان علاقه به سرمایه گذاری در تولید تایر سایز ۱۶ ندارند، گفت: تولید کنندگان ترجیح می دهند در تولید کالایی سرمایه گذاری کنند که روند مشخصی ندارد که این روند بیشتر در تایر سایزهای دیگر است چرا که سود بیشتری دارد.

وی در خصوص مصوبه اخیر اصلاح قیمت تایر، گفت: اگر قیمت گذاری برای تایرهای سایز ۱۶ تغییر کند تولیدکنندگان اطمینان حاصل خواهند که به سود خواهند رسید و در نتیجه در این بخش سرمایه گذاری خواهند کرد که به دنبال آن کمبود این بخش در بازار مرتفع خواهد شد.

تنها در پاسخ به این سوال مبنی بر دلیل کمبود تایر، گفت:  واردات بی‌حساب و کتاب تایر از ۲ سال پیش مشکلات زیادی را برای این صنف ایجاد کرد. کمبود تایر‌های سایز کامیونتی و نیسان باری باعث شد واردات برای آن افزایش یابد. با ایجاد رانت وارداتی برای بعضی از سایز‌های تایر ناوگان سنگین، واردکنندگان تنها مدل‌هایی را وارد می‌‎کردند که برای آن‌ها سودآور بود.

وی با بیان اینکه قیمت تایر‌های تولید داخل و تایر‌های وارداتی رقابتی با یکدیگر ندارند، گفت: نمی توان انواع تایر را با یکدیگر محاسبه کرد چرا که هر کدام کیفیت متفاوت در نتیجه قیمت متفاوتی خواهند داشت.

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر با بیان اینکه در کشور ما هیچ کالایی امکان رقابت با کالای چینی را ندارد، گفت:  در کل باید گفت در اکثر کشور‌های جهان مانند چین که تایر تولید می کنند به منظور مبارزه با تسخیر بازار توسط تایر‌های چینی‌ها، قوانین ضد دامپینگ وضع می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.