با کاهش تعرفه واردات، لاستیک خودروهای سواری ارزان می‌شود

متاسفانه تولید تایر ایران در یکسال گذشته با مشکلات بسیاری مواجه شده و یکی از اصلی‌ترین چالش‌های آن، آشفتگی‌های بازار ارز و عدم ثبات بازارهای اقتصادی می‌باشد که همین مسئله در بعضی مواقع باعث توقف تولید شده است. برخی کارشناسان معتقدند تولید داخل برای تامین نیاز داخلی به هیچ وجه کافی نیست و باید با کاهش تعرفه، واردات را افزایش داد.

سیدجواد حسینی کیا عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره انتشار خبرهایی مبنی بر کاهش تعرفه واردات لاستیک از ۴۰ درصد به ۵ درصد، گفت: در شرایط فعلی تولیدات داخلی نیاز لاستیک کشور را تامین نمی‌کند در نتیجه کاهش تعرفه واردات و عرضه بیشتر تایر تنها راهکار ساماندهی بازار است.

نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی افزود: کاهش تعرفه واردات عرضه لاستیک را افزایش داده و دست دلالان را از بازار کوتاه می‌کند. این عوامل دست به دست هم داده و در نهایت منجر به کاهش قیمت لاستیک در بازار می‌شود.

تولیدات داخلی نمی‌تواند نیاز بازار لاستیک را تامین کند
وی با بیان اینکه تولیدات داخلی نمی‌تواند نیاز بازار لاستیک را تامین کند، اظهار کرد: باید به منظور حمایت از مصرف کننده و کاهش قیمت‌ها، واردات لاستیک خودروهای سواری و سنگین افزایش یابد چراکه این محصول مصرفی بوده و بخش زیادی از هزینه‌های جاری خانوار را به خود اختصاص می‌دهد.

ضرورت استفاده از اهرم تعرفه واردات برای تنظیم بازار
این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه هدف از تغییر تعرفه واردات تنظیم بازار است، اضافه کرد: باید از این اهرم فشار در شرایط اضطراری استفاده کرد و با تغییر آن متناسب با شرایط داخلی واردات را کاهش یا افزایش داد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی توجه به کیفیت لاستیک‌های وارداتی را یکی از الزامات برشمرد و ادامه داد: باید با نظارت‌های دقیق از ورود لاستیک‌های بی‌کیفیت به کشور جلوگیری کرد، در صورت بی دقتی در این امر منابع ارز و مالی کشور هدر می‌رود.

منبع: خانه ملت

لاستیک بارز

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.