۲۶ هزار کامیون کشنده ترخیص شد

طی دو سال اخیر حدود ۲۶ هزار کشنده از گمرکات مختلف ترخیص شده است و هم اکنون حدود ۳هزار کشنده به صورت اظهار شده و ۲ هزار کشنده دیگر به صورت اظهار نشده باقی مانده است.

قطعه نیوز: براساس بند (ث) ماده ۳۰ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه ای کشور با تأیید و تشخیص سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کامیون‌های مورد نیاز با عمر کمتر از سه سال قابل ورود بوده‌اند. در اجرای ماده (۵) تصویب نامه هیئت محترم وزیران به شماره ۹۲۵۲۳۰ /ت ۶۱۳۶۷ هـ مورخ ۱۴۰۲/۵/۲۸ موضوع آیین نامه اجرایی بند (ص) تبصره (۷) قانون بودجه سال (۱۴۰۲) کل کشور ورود و ترخیص انواع کشنده کامیون ون اتوبوس، مینی بوس با عمر کمتر از پنج سال ساخت در بنادر و گمرکات اجرایی کشور بدون ثبت سفارش و بدون تخصیص ارز، ممنوع اعلام شده است.

بر اساس قوانین مذکور در دولت سیزدهم از سال ۱۴۰۰ تا نیمه اردیبهشت ماه سال جاری تعداد ۲۶۶۲۸ دستگاه کشنده به شرح جدول شماره (۱) ترخیص قطعی و به ناوگان حمل و نقل کشور پیوسته که تأثیر به سزایی در نوسازی و افزایش ظرفیت ناوگان حمل و نقل جاده ای داشته است؛ که البته تشریک مساعی و همکاری همه دستگاههای ذیربط شایسته تقدیر است.

در حال حاضر تعداد ۵۳۵۳ دستگاه کامیون وارداتی در گمرکات کشور موجود بوده که از این بین تعداد ۳۰۵۹ دستگاه در گمرکات سراسر کشور اظهار و در حال انجام تشریفات گمرکی می‌باشد.

همچنین تعداد ۲۲۹۴ دستگاه کشنده به شرح جدول زیر در ژگمرکات کشور موجود است که تا کنون به گمرک اظهار نشده‌اند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، در کندی ترخیص ۳۰۵۹ دستگاه کشنده اظهار شده و ۲۲۹۴ دستگاه کشنده اظهار نشده عوامل زیر تاثیر گذار هستند:

عدم صدور کد رهگیری بانک
زمانبر بودن فرآیند ویرایش مجوز ثبت سفارش
زمانبر بودن فرآیند صدور مجوز سازمان ملی استاندارد

با توجه به اطلاع و اخبار واصله از گمرک ترکیه، قریب ۸۰۰۰ دستگاه کامیون به مقصد نهایی ایران وارد کشور ترکیه شده و از این تعداد حدود ۴۰۰۰ دستگاه کامیون عمدتاً در مرز گور بولاغ ترکیه ( مرز بازرگان بدلیل نداشتن مجوز ثبت سفارش و یا با داشتن مجوز ثبت سفارش و عدم تخصیص ارز در آنسوی مرز متوقف میباشند که با توجه به ماده (۵) آیین نامه اجرایی بند (ص) تبصره (۷) قانون بودجه سال (۱۴۰۲) کل کشور با ممنوعیت ورود به کشور مواجه می باشند.

با توجه به حساسیت موضوع و ضرورت تعیین تکلیف کامیونهای وارداتی پیشنهاد می گردد؛ وزارتخانه ها و دستگاه های ذیربط برای رفع مشکل صدور یا اصلاح مجوز ثبت سفارش تخصیص و تأمین ارز در اسرع وقت جلسه ای برگزار و تصمیمات مقتضی اتخاذ نمایند.

 

 

انتهای پیام/

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.