کرمان موتور

اسقاط معضل کنونی صنعت موتورسیکلت است

دبیر انجمن صنعت موتورسیکلت ایران در خصوص چالش‌های تولیدکنندگان موتورسیکلت در شماره‌گذاری، تامین برگه اسقاط خودرو به عنوان معادل و پیشنهادات انجمن در این راستا به بیان توضیحاتی پرداخت.

قطعه نیوز: بهمن ضیاء مقدم دبیر انجمن صنعت موتورسیکلت ایران با توجه به ممنوعیت تردد موتورسیکلت‌های کاربراتوری در پایتخت از ابتدای سال جاری و توقف آنها توسط پلیس راهور و در نهایت اسقاط این موتورسیکلت‌ها، در خصوص ملاک اسقاط مطابق با ماده 8 قانون هوای پاک اظهار داشت: بر اساس ماده 8 قانون هوای پاک، معیار اسقاط موتورسیکلت‌ها، رسیدن به سن فرسودگی 6 تا 8 سال برای موتورسیکلت‌های داخلی و 10 سال برای برندهای وارداتی اعلام شده بود که در حال حاضر این ماده ملغی شده است.

وی با بیان اینکه اکنون عدم موفقیت در اخذ معاینه فنی، ملاک اسقاط موتورسیکلت شناخته می‌شود، افزود: دفعات مراجعه به مراکز معاینه فنی برای موتورسیکلت سه بار در سال تعیین شده است.

دبیر انجمن صنعت موتورسیکلت ایران ضمن ابراز خرسندی از تعویق اجرای استاندارد یورو 5، مبحث اسقاط را معضل کنونی صنعت موتورسیکلت اعلام کرد و گفت: مطابق با ماده 11 و 12 آیین‌نامه فنی ماده 2 قانون هوای پاک، از سال 97 تاکنون شماره‌گذاری یک دستگاه موتورسیکلت در کارخانه منوط بر اسقاط یک دستگاه موتورسیکلت فرسوده شده است. این تکلیف مطابق با قانون، ارتباطی با تولیدکننده ندارد بلکه گواهی اسقاط موتورسیکلت را باید تهیه و مورد استفاده قرار دهد.

ضیاء مقدم ضمن اشاره به عدم قابلیت اجرایی این طرح پایین بودن قیمت لاشه موتورسیکلت را یکی از موانع اسقاط عنوان کرد و افزود: به دنبال لغو ماده 8 قانون هوای پاک، تردد موتورسیکلت فرسوده با منع قانونی مواجه نیست و امکان خدمات دهی اعم از خرید و فروش و بیمه این فرسوده‌ها به سهولت فراهم است. با توجه به اینکه حداقل قیمت موتورسیکلت‌های فرسوده 2.5 میلیون تومان است و بهای موتورسیکلت‌های صفر از جمله انژکتوری‌ها تا 25 میلیون تومان افزایش یافته، صاحبان این دستگاه‌ها رغبتی به اسقاط موتورسیکلت‌های خود با عمر 10 سال ندارند و امکان قیمت گذاری با نرخ دولتی نیز فراهم نیست.

وی در ادامه توضیح داد: به دنبال مشکل شرکت‌های تولیدکننده در تامین برگه اسقاط در نهایت سازمان حفاظت محیط زیست به منظور ممانعت از تعطیلی کارخانجات، موافقت خود را با گواهی اسقاط خودرو به عنوان گواهی معادل اعلام کرد به طوری که در مقابل هفت دستگاه موتورسیکلت، گواهی اسقاط یک دستگاه خودرو به عنوان معادل مورد نیاز است. این در حالی است که اکنون برگه اسقاط خودروی فرسوده نیز کاهش یافته و تامین آن برای موتورسیکلت‌سازان با قیمت‌های گزاف همراه است.

دبیر انجمن صنعت موتورسیکلت ایران در پایان در خصوص پیشنهادات انجمن به سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت صمت در راستای اسقاط خاطرنشان کرد: ماده 11 و 12 آیین ‌نامه فنی ماده 2 قانون هوای پاک باید به گونه‌ای مورد اصلاح قرار بگیرد که با واریز هزینه اسقاط از سوی تولیدکننده به حسابی مشخص در جهت کاهش آلودگی هوا یا ارائه وام به مالکان موتورسیکلت‌های فرسوده با هدف اقدام به اسقاط مورد استفاده قرار گیرد. این طرح قابلیت اجرایی دارد و نیازمند حمایت دولت نیست و جایگزینی موتورهای انژکتوری نو با موتورهای کاربراتوری از نتایج اجرای این طرح است.

ضیاء مقدم در پایان در خصوص هزینه اسقاط برای تولیدکنندگان موتورسیکلت و نحوه نرخ‌گذاری خاطرنشان کرد: همان طور که گفته شد، شماره‌گذاری هفت دستگاه موتورسیکلت نیازمند گواهی اسقاط یک دستگاه خودرو است و هزینه اسقاط به منظور تامین این گواهی برای تولیدکنندگان، در حال حاضر برای هر برگه به 7 تا 8 میلیون تومان رسیده است.

انتهای پیام/

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.