برآورد کارشناسان از دورنمای صنعت خودرو و قطعه در دولت جدید؛ تغییری صورت نخواهد گرفت

حدود یک ماه به آغاز کار دولت جدید باقی مانده است. بسیاری از فعالان صنعت خودرو و همچنین خریداران این کالا در انتظار روی کار آمدن ابراهیم رئیسی هستند تا ببینند دولت سیزدهم در زمینه خودرو و قطعه چه اقداماتی انجام خواهد داد.

قطعه نیوز: حدود یک ماه به آغاز کار دولت جدید باقی مانده است. بسیاری از فعالان صنعت خودرو و همچنین خریداران این کالا در انتظار روی کار آمدن ابراهیم رئیسی هستند تا ببینند دولت سیزدهم در زمینه خودرو و قطعه چه اقداماتی انجام خواهد داد.

به گزارش خبرنگار «قطعه نیوز»، دولت سیزدهم در شرایطی بر سر کار خواهد آمد که خودروسازان با انبوهی از زیان انباشته و بدهی به قطعه‌سازان درگیرند و سازندگان قطعه نیز مشکلات شدید نقدینگی دارند.

طرح‌های خودرویی دولت دوازدهم و مجلس مانند «طرح ساماندهی خودرو» و «جهش تولید» نیز قرار است از دولت فعلی به دولت بعدی به ارث برسد.

در این شرایط، خطر تعطیلی و یا کاهش تولید بسیاری از قطعه‌سازان وجود دارد و به نظر می‌رسد دولت بعد باید هر چه سریع‌تر به چالش تامین نقدینگی این سازندگان رسیدگی کند.

حال در آستانه روی کار آمدن دولت رئیسی سوال این است که قرار است در دولت جدید چه تمهیداتی برای صنعت خودرو و قطعه یعنی کاهش زیان خوروسازان و به دنبال آن بهبود وضعیت نقدینگی قطعه‌سازان صورت بگیرد؟

این سوال را با چند کارشناس در میان گذاشتیم. مجموع نظرات نشان می‌دهد که بوی خوبی ز اوضاع صنعت خودرو و قطعه به مشام نمی‌رسد. اظهار نظر این کارشناسان در شرایطی است که گروهی از قطعه‎‌سازان پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری به پیشواز رییس دولت سیزدهم رفته و از وی اعلام حمایت کرده بودند و گفته بودند در صورت انتخاب ابراهیم رییسی برای ریاست جمهوری، قیمت‌گذاری خودرو آزاد و مشکل زیان‌دهی خودروسازان و مطالبات قطعه‌سازان حل خواهد شد.

تکلیف صنعت خودرو نامشخص است

جعفر خیرخواهان، کارشناس مسائل اقتصادی درباره برنامه‌های دولت بعد برای صنعت خودرو و قطعه می‌گوید: نظرات دولت بعد در حوزه خودرو تاکنون خیلی روشن نبوده است و رویکرد دولت سیزدهم در این زمینه را نمی‌توان پیش‌بینی کرد.

وی رویکرد دولت بعد در صنعت خودرو را بسته به نشست مدیران این دولت با خودروسازان دانست و گفت: دولت باید کار خود را آغاز کند و  با بخش‌های مختلف این صنعت رو به‌رو شود تاببینیم چه اتفاقی می افتد.

صنعت خودرو دولتی می‌ماند

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو به عنوان یکی از منتقدان انحصاری بودن صنعت خودرو در کشور گفت: خودروسازی صنعتی است که چرخ دولت را می‌چرخاند و اگر ابراهیم رییسی بتواند پای دولت را از این صنعت بیرون بکشد، تحولات مهمی در اقتصاد کشور رخ می‌دهد، تا جایی که  ارز ش ریال را هم بالا خواهد رفت.

مهدی دادفر گفت: با اطمینان می‌گویم که دولت نمی‌تواند از اداره این صنعت خارج شود، چراکه برای بیرون نیامدن دولت از صنعت خودرو توجیهات زیادی آورده می‌شود.

قیمت خودرو آزاد نمی‌شود

یک کارشناس صنعت خودرو نیز در این‌باره گفت: نمایندگان اقتصادی دولت سیزدهم تاکنون هیچ حرفی که بیانگر راهکار درستی در حوزه خودرو باشد عنوان نکرده‌اند.

فربد زاوه اضافه کرد: بحث خروج دولت از فرایند تصمیم‌گیری و اداره صنعت خودرو به عنوان یک اصل مهم در این حوزه توسط دست اندرکاران دولت جدید مطرح نشده است.

وی تصریح کرد: دورنمای روشنی از شرایط در صنعت خودرو وجود ندارد و به نظر نمی‌رسد که از شرایطی که در چند دهه پیش در صنعت خودرو ایجاد شده است خارج شویم و شعارها در حد خودکفایی باقی خواهد ماند.

وی درباره آزادسازی قیمت خودرو در دولت جدید گفت: این کار نیاز به تغیییراتی در سیستم‌های اقتصادی کشور دارد که به نظر نمی‌رسد ممکن باشد.

وی تاکید کرد: آزاد شدن قیمت خودرو در صورتی که بدون رقابتی کردن بازار، واردات با تعرفه کم و اصلاح قوانین صورت بگیرد، بی‌فایده خواهد بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.